Friday, May 8, 2015

Metoda Helen Doron

Metoda Helen Doron

To prosta, naturalna metoda nauczania języka angielskiego, przeznaczona dla najmłodszych dzieci. Spotkania odbywają się raz w tygodniu pod kierunkiem wyszkolonego nauczyciela, ale dzieci mają kontakt z językiem angielskim przez ok. 14 godzin tygodniowo, dzięki specjalnie opracowanym płytom CD, które rodzice odtwarzają w domu. Osłuchiwanie się z językiem, połączone z systemem pochwał za każdą próbę mówienia czy zrozumienie wydanego polecenia powoduje, że dzieci opanowują język chętnie i szybko. Niemowlęta i przedszkolaki uczą się wyłącznie języka mówionego, przy pomocy gier i zabaw dostosowanych do ich wieku. W czasie cotygodniowych spotkań organizowane są zajęcia ruchowe przy muzyce, ćwiczenia fizyczne i ogólnorozwojowe. Rodzice biorą udział w zajęciach.
Dzieci w wieku wczesnoszkolnym uczą się tego samego słownictwa i tych samych struktur co w szkole, lecz przy zastosowaniu innych metod i ćwiczeń.
Źródło: http://www.englishstory.pl/nauczanie/artykuly/metody-nauczania/15.html

Film obrazujący metodę: 


Monday, May 4, 2015

Metoda Audiolingwalna

W tej metodzie nacisk położony jest na słuchanie, potem dopiero uczeń zaczyna mówić, czytać i pisać. Metoda audiolingwalna najczęściej stosowana jest w tych fazach lekcji, w których wprowadzany jest nowy materiał, leksykalny lub gramatyczny, ale również całe zajęcia mogą być prowadzone przy użyciu tej metody. Najpierw uczeń słucha nagrań płytowych lub wypowiedzi lektora, a następnie powtarza zasłyszane wypowiedzi tak dokładnie i tak szybko, jak tylko to możliwe. Metoda oparta jest na założeniu, że język jest pewnym stałym zbiorem zdań i struktur językowych, możliwych do wyuczenia. W tej metodzie nauczyciel jest modelem do naśladowania, czuwa nad zachowaniem językowym uczniów, zadaniem których jest odtwarzanie scenek i dialogów. Najważniejsze jest mówienie w języku angielskim. Błędne nawyki zwalczane są za pomocą wielokrotnego powtarzania i odgrywania scenek dialogowych. Zajęcia są prowadzone wyłącznie w języku angielskim. Nie ma testów i sprawdzianów w ujęciu klasycznym.
Zalety: ćwiczy umiejętność słuchania, uczeń w sposób świadomy, ale też nieświadomy zapamiętuje struktury zdaniowe, frazy, słowa. Uczy bezbłędnego posługiwania się językiem. W tym modelu nauczania kultura danego kraju rozumiana jest głównie jako styl życia i zachowania się.
Wady: wyćwiczony język jest schematyczny, często niemożliwy do zastosowania w naturalnych sytuacjach komunikacyjnych. Brak gramatyki wyklucza przystąpienie do egzaminu językowego czy matury z języka angielskiego. Stałe powtarzanie tych samych zdań, aż do osiągnięcia wymaganego poziomu, staje się w końcu nudne.
Polecana: dla tych, którzy szybko chcą opanować podstawy języka.
Źródło: http://www.englishstory.pl/nauczanie/artykuly/metody-nauczania/7.html

Poniżej krótki filmik prezentujący tą metodę: