Studenci ESL często mają trudności w interakcjach z native speakerami w szkołach za granicą. Niektórzy uczniowie ESL unikają takich interakcji z powodu ich frustracji lub zakłopotania, wynikłego z ich słabego języka angielskiego. Imigranci często wykazują także brak wiedzy o kulturze popularnej, co ogranicza ich zdolności konwersacyjne z native speakerami na tematy naukowe.
W klasie, podczas zajęć grupowych z native speakerami, uczniowie ESL często nie uczestniczą, ponownie, gdyż wstydzą się swojego języka, ale także z wynikłych różnic kulturowych: ich rodzime kultury mogą cenić ciszę i samodzielną pracę w szkole w odróżnieniu do interakcji społecznych i rozmowy w klasie. W większości form lekcji, dyskusja nauczyciel-uczeń jest jedną z najbardziej popularnych.. W ten sposób, niektórym uczniom ESL nie udaje się uczestniczyć, gdyż często mają trudności ze zrozumieniem nauczycieli, którzy mówią za szybko, nie używają pomocy wizualnych, lub używają języka potocznego.
Studenci ESL mają również kłopoty w angażowaniu się w zajęciach pozalekcyjnych z native speakerami z podobnych powodów. Studenci nie dołączają do zajęć pozalekcyjnych z powodu bariery językowej lub
kulturowej.
Blog o nauczaniu języka angielskiego w Polsce, prowadzony przez dwóch pracowników pewnej szkoły językowej.
Friday, March 27, 2015
Wednesday, March 18, 2015
Nauka języka we wspólnocie - Metoda CLL
Community language learning
To jedna z rzadziej stosowanych metod nauki języka angielskiego, chociaż ma swoich zwolenników. Nauczyciel występuje tu jako doradca, osoba wspierająca, a jednocześnie przykład do naśladowania. Wobec ucznia jest wyrozumiały. Uczeń, początkowo uzależniony od nauczyciela, z czasem staje się partnerem na lekcji. Relacje między lektorem a słuchaczem oparte są na przyjaźni i zaufaniu. Język jest postrzegany jako narzędzie komunikacji, jednocześnie służące rozwijaniu kreatywnego myślenia. Program zajęć jest układany pod indywidualne potrzeby słuchacza, który na przykład chce umieć się porozumieć w pracy, a więc szczególny nacisk położony jest na rozumienie ze słuchu i mówienie. Czytanie i pisanie pojawiają się jako techniczna umiejętność oparta na tym, co uczeń już umie. Język ojczysty używany jest do wydawania poleceń i wyjaśniania zagadnień, szczególnie na początku nauki. Na wyższych stopniach zaawansowania ogranicza się rolę języka rodzimego, aż do jego całkowitego wykluczenia. Ponieważ najważniejszym aspektem tej metody jest przyjazne działanie nauczyciela, nauczyciel nie wytyka błędu uczniowi, lecz powtarza poprawnie frazę wypowiedzianą z błędem. Sprawdzanie wyników nauczania może mieć charakter pracy pisemnej lub rozmowy, podczas której słuchacz prezentuje swoją wiedzę. Metoda ta stosowana jest przede wszystkim w nauczaniu indywidualnym. Nauka w grupie polega na opracowywaniu pod kierunkiem nauczyciela zagadnień leksykalnych lub gramatycznych.
Zalety: indywidualne podejście do ucznia, przyjazna atmosfera zajęć.
Wady: cena - zajęcia indywidualne są o wiele droższe od grupowych, jednostronny rozwój języka ukierunkowany na komunikację związaną z wykonywanym zawodem.
Polecana: dla biurokratów i technokratów.
Zalety: indywidualne podejście do ucznia, przyjazna atmosfera zajęć.
Wady: cena - zajęcia indywidualne są o wiele droższe od grupowych, jednostronny rozwój języka ukierunkowany na komunikację związaną z wykonywanym zawodem.
Polecana: dla biurokratów i technokratów.
Źródło: http://www.englishstory.pl/nauczanie/artykuly/metody-nauczania/10.html
Film obrazujący metodę:
Thursday, March 12, 2015
ESL Listening - czyli jak oswoić się ze słuchaniem prawdziwego języka angielskiego
W pracy nauczyciela często szukamy nowych źródeł, dzięki którym możemy stworzyć ciekawe zajęcia. Kiedy nadchodzi moment, w którym chcemy zaprojektować lekcję z efektywnym listeningiem często ograniczamy się do odtwarzania nudnych ścieżek dźwiękowych z przeterminowanych podręczników. Ostatnimi czasy, starając się jak najsprawniej wdrażać metodę ESL na moich zajęciach, wyszperałem w internecie ciekawą stronę oferującą różnotematyczne nagrania, właśnie pod metodę ESL.
Autorem tej strony jest Amerykanin Randall Davis (po lewej).
Adres strony znajdziecie tu
Autorem tej strony jest Amerykanin Randall Davis (po lewej).
Adres strony znajdziecie tu
Thursday, March 5, 2015
Czym jest ESL?
Metoda ESL (English as a Second Language - Język angielski jako drugi język) to nowatorskie i powszechnie stosowane podejście metodyczne w nauce języka angielskiego. Praktyka nauczania języka często zakłada się, że większość problemów, przed jakimi stają uczniowie w nauce angielskiego są konsekwencją stopnia, w jakim ich język ojczysty różni się od angielskiego (podejście analizy kontrastywnej). Native speaker chińskiego może napotkać wiele więcej trudności w nauce angielskiego niż native speaker języka niemieckiego, ponieważ gramatyka języka niemieckiego jest bardziej zbliżona do języka angielskiego. Powyższe stwierdzenie może być prawdziwe dla każdego, dowolnego języka ojczystego (zwanego także pierwszym językiem, zazwyczaj oznaczane skrótem L1).
Skróty powiązane z ESL:
- EFL - English as a Foreign Language,
- EAL - English as an Additional Language,
- ESOL - English for Speakers of Other Languages.
Wednesday, March 4, 2015
Metoda gramatyczno - tłumaczeniowa
Najstarsza i najmniej dzisiaj popularna, ale wciąż przynosząca dobre efekty. Lekcje prowadzone są z podręcznikiem, w którym znajdują się tzw. "czytanki" - krótkie teksty w języku angielskim. Pod każdym tekstem zamieszczony jest słowniczek i odpowiedni zestaw ćwiczeń gramatycznych. W procesie nauczania tą metodą nadrzędna jest rola nauczyciela. On występuje jako niekwestionowany autorytet w sprawach językowych; rola ucznia sprowadza się do wykonywania poleceń. Zajęcia są prowadzone w języku ojczystym, a polegają głównie na czytaniu i tłumaczeniu zdań oraz wykonywaniu ćwiczeń gramatycznych. Sprawdzanie postępów odbywa się regularnie i ma charakter testowy. Każdy błąd jest poprawiany, od ucznia wymaga się poprawności wypowiedzi.
Źródło: http://www.englishstory.pl/nauczanie/artykuly/metody-nauczania/4.html
Film obrazujący metodę:
Subscribe to:
Posts (Atom)