Friday, May 8, 2015

Metoda Helen Doron

Metoda Helen Doron

To prosta, naturalna metoda nauczania języka angielskiego, przeznaczona dla najmłodszych dzieci. Spotkania odbywają się raz w tygodniu pod kierunkiem wyszkolonego nauczyciela, ale dzieci mają kontakt z językiem angielskim przez ok. 14 godzin tygodniowo, dzięki specjalnie opracowanym płytom CD, które rodzice odtwarzają w domu. Osłuchiwanie się z językiem, połączone z systemem pochwał za każdą próbę mówienia czy zrozumienie wydanego polecenia powoduje, że dzieci opanowują język chętnie i szybko. Niemowlęta i przedszkolaki uczą się wyłącznie języka mówionego, przy pomocy gier i zabaw dostosowanych do ich wieku. W czasie cotygodniowych spotkań organizowane są zajęcia ruchowe przy muzyce, ćwiczenia fizyczne i ogólnorozwojowe. Rodzice biorą udział w zajęciach.
Dzieci w wieku wczesnoszkolnym uczą się tego samego słownictwa i tych samych struktur co w szkole, lecz przy zastosowaniu innych metod i ćwiczeń.
Źródło: http://www.englishstory.pl/nauczanie/artykuly/metody-nauczania/15.html

Film obrazujący metodę: 


Monday, May 4, 2015

Metoda Audiolingwalna

W tej metodzie nacisk położony jest na słuchanie, potem dopiero uczeń zaczyna mówić, czytać i pisać. Metoda audiolingwalna najczęściej stosowana jest w tych fazach lekcji, w których wprowadzany jest nowy materiał, leksykalny lub gramatyczny, ale również całe zajęcia mogą być prowadzone przy użyciu tej metody. Najpierw uczeń słucha nagrań płytowych lub wypowiedzi lektora, a następnie powtarza zasłyszane wypowiedzi tak dokładnie i tak szybko, jak tylko to możliwe. Metoda oparta jest na założeniu, że język jest pewnym stałym zbiorem zdań i struktur językowych, możliwych do wyuczenia. W tej metodzie nauczyciel jest modelem do naśladowania, czuwa nad zachowaniem językowym uczniów, zadaniem których jest odtwarzanie scenek i dialogów. Najważniejsze jest mówienie w języku angielskim. Błędne nawyki zwalczane są za pomocą wielokrotnego powtarzania i odgrywania scenek dialogowych. Zajęcia są prowadzone wyłącznie w języku angielskim. Nie ma testów i sprawdzianów w ujęciu klasycznym.
Zalety: ćwiczy umiejętność słuchania, uczeń w sposób świadomy, ale też nieświadomy zapamiętuje struktury zdaniowe, frazy, słowa. Uczy bezbłędnego posługiwania się językiem. W tym modelu nauczania kultura danego kraju rozumiana jest głównie jako styl życia i zachowania się.
Wady: wyćwiczony język jest schematyczny, często niemożliwy do zastosowania w naturalnych sytuacjach komunikacyjnych. Brak gramatyki wyklucza przystąpienie do egzaminu językowego czy matury z języka angielskiego. Stałe powtarzanie tych samych zdań, aż do osiągnięcia wymaganego poziomu, staje się w końcu nudne.
Polecana: dla tych, którzy szybko chcą opanować podstawy języka.
Źródło: http://www.englishstory.pl/nauczanie/artykuly/metody-nauczania/7.html

Poniżej krótki filmik prezentujący tą metodę: 



Thursday, April 23, 2015

Cicha metoda (The Silent Way)

Nazwa pochodzi od milczącej roli nauczyciela. Nauczyciel demonstruje zazwyczaj tylko raz nowy materiał, po czym stopniowo milknie, a uczeń mówi coraz więcej. W tej metodzie lektor jest "inżynierem", konstruktorem lekcji, postacią drugoplanową. Tłumacząc, posługuje się gestami i mową ciała. Pierwszoplanową postacią staje się uczeń, który wykorzystuje całą swoją wiedzę językową, biorąc udział w rozmowie (dyskusji) grupy. Wymowa, gramatyka (struktura) języka, słownictwo są jednakowo ważne od początku nauczania. Uczeń odkrywa możliwości drzemiące w języku, uczy się swobodnego posługiwania nim w różnych sytuacjach. Język ojczysty może być używany do wyjaśniania zadań, a niektóre jego elementy - do nauki języka angielskiego (np. tak samo brzmiące wyrazy czy dźwięki). Nie ma formalnych testów. Błędy są postrzegane jako zjawisko naturalne przy uczeniu się. O postępie ucznia świadczy jego umiejętność użycia języka w nowych sytuacjach. Uczniowie mogą się uczyć w różnym tempie.

Zalety: metoda stawia na samodzielność ucznia, uczy równolegle gramatyki, słownictwa i wymowy. Język jest traktowany jako odbicie kultury danego narodu, jej nierozłączna część.
Wady: z pewnością nie jest to metoda dla każdego; osoby wrażliwe, mające kłopoty z zabraniem głosu, ciche, mogą źle się czuć na takich zajęciach.
Polecana: dla osób otwartych, spontanicznych, takich, które nie boją się popełnić błędu.
Źródło: http://www.englishstory.pl/nauczanie/artykuly/metody-nauczania/8.html

Film obrazujący metodę:


Monday, April 20, 2015

Egzaminy dla studentów ESL, cz.2

TOEIC (Test of English for International Communication), produkt Educational Testing Service for Business English używany przez 10.000 organizacji w 120 krajach. Obejmuje słuchanie i czytanie testu, a także test mówienie i pisanie wprowadzone w wybranych krajach rozpoczynający w roku 2006.

Trinity College London ESOL oferuje Integrated Skills in English (ISE) serii 5 egzaminów, które ocenia, czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie i przyjętych przez instytucje akademickie w Wielkiej Brytanii. Oferują one również Graded egzaminów w Spoken English (Gese), serię 12 egzaminów, które ocenia, mówienia i słuchania, a ESOL Skills for Life i do egzaminów ESOL pracy tylko w Wielkiej Brytanii.

Cambridge English Language Assessment oferuje zestaw osiemnastu dostępnych na całym świecie egzaminów, w tym General English: Key English Test (KET), Preliminary English Test (PET), First Certificate in English (FCE), Certificate in Advanced English (CAE) i Certificate of Proficiency in English (CPE).

Badania języka angielskiego w Londynie z Pearson Language Tests, serii odwzorowywane na poziomie z Europejskiego Systemu (CEFR) sześciu egzaminów każdego - patrz poniżej.
Wtórna Poziom English Proficiency Test

MTELP (Michigan Test Znajomości Języka Angielskiego), to certyfikat języka angielskiego studentów pomiar zdolności jako drugiego języka lub języka obcego. Jego podstawowym celem jest ocena znajomości języka angielskiego uczącego się na zaawansowanym poziomie akademickim i biznesowym.

BULATS (Business Language Test)

Monday, April 13, 2015

Egzaminy i certyfikaty dla studentów ESL cz.1

IELTS (International English Language Testing System) jest największym na świecie i najbardziej popularnym testem angielskiego dla szkolnictwa wyższego i imigracji. Jest on zarządzany przez British Council, University of Cambridge i konsorcjum instytucji Australijskich, i jest oferowany w wersjach ogólnych i akademickich. IELTS Academic jest zwykłym test znajomości języka angielskiego, który trzeba zdać aby dostać się na uniwersytet w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie i innych krajach British English. IELTS jest wymagany przy imigracji do Australii i Nowej Zelandii i jest popularnym sposobem spełnienia wymogów imigracyjnych w Wielkiej Brytanii.

TOEFL (Test z języka angielskiego jako języka obcego), produkt Educational Testing Service, rozwijany i wykorzystywany przede wszystkim dla instytucji akademickich w USA, a teraz powszechnie akceptowany w instytucjach szkolnictwa wyższego w Kanadzie, Nowej Zelandii, Australii, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i Irlandii. Obecnym badaniem jest badanie w oparciu o Internet, a więc jest znany jako TOEFL iBT.

iTEP (International Test znajomości języka angielskiego), opracowany przez byłego szefa Centrum Językowego ELS Perry Akinsa. iTEP firm jest używany przez firmy, organizacje i rządy, i iTEP Slate (Drugi Ocena Level Test z angielskiego) jest przeznaczony dla średnich i dużych uczniów w wieku szkolnym.

PTE Academic (Pearson Test of English Academic), opracowany przez Pearson. Sprawdza umiejętność czytania, pisania, mówienia i słuchania, a także gramatyki, płynność ustnej, wymowę, pisownię, słownictwo i dyskurs pisemny. Badanie jest oparte na komputerach i jest przeznaczony do refleksji International English o dopuszczenie akademickiego w jakiejkolwiek uczelni wymagających znajomości języka angielskiego.

Metoda reagowania całym ciałem - TPR

Total Physical Response (reagowanie całym ciałem) to nauczanie języka obcego przez ruch, a dokładnie włączanie całego ciała w proces przyswajania nowego słownictwa oraz struktur językowych. Metoda nie operuje podręcznikiem, nie ma też opublikowanego kursu, który w całości można by przeprowadzić metodą TPR. Wiele zadań można przekształcić, wprowadzając elementy reagowania całym ciałem. TPR wykorzystuje tryb rozkazujący, a wydawane przez nauczyciela komendy są prostym sposobem, by sprawić, że uczniowie wykonują ruch całym ciałem. Nie zawsze jednak polecenia wydawane zgodnie z metodą TPR będą komendami w trybie rozkazującym. Często spotkamy też prośby o pokazanie jakiejś czynności lub wyrażenie całym ciałem jakiegoś zjawiska czy postaci (np. wykonującej określony zawód) lub zwierzęcia. Mamy tu do czynienia z naśladownictwem, bowiem w życiu codziennym bardzo często, czasem nawet nieświadomie, używamy swoich predyspozycji naśladowniczych. Prawie każdy podręcznik do nauczania języka angielskiego dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych proponuje szereg aktywności prowadzonych metodą TPR. Często są to właśnie zdania rozkazujące, ale także propozycje ćwiczeń naśladowniczych.

Źródło: http://jows.pl/sites/default/files/Brzozowska.pdf


Thursday, April 2, 2015

Direct Method - jak tego używać?

Jedną z lepszych metod w nauczaniu języka obcego jest Direct Method. Wielu nauczycieli rezygnuje z tej metody, gdyż wydaje im się, że wymaga ona za dużo czasu, który musieliby poświęć, aby przygotować się do zajęć. Poniżej przedstawiam główne zasady Metody Bezpośredniej:



1. Instrukcje w klasie są przekazywane wyłącznie w języku docelowym.
2. W początkowej fazie uczy się tylko codziennego słownictwo i zdań; gramatyka, czytanie i pisanie są wprowadzane w fazie pośredniej.
3. Ustne umiejętności komunikacyjne budowane są poprzez wymianę pytań i odpowiedzi między nauczycielami i uczniami w małych grupach i intensywnym tempie zajęć.
4. Gramatyka jest nauczana drogą indukcyjną.
5. Nowe punkty nauczania wprowadzane są ustnie.
6. Konkretne słownictwa uczy się poprzez demonstracje obiektów i obrazów; abstrakcyjne słownictwo jest wprowadzane przez skojarzenia.
7. Uczy się zarówno słuchania, jak i mówienia.
8. Kładzie się nacisk na poprawną wymowę i gramatykę.
9. Student powinien mówić około 80% czasu podczas lekcji.
10. Studenci uczą się zadawania pytań, a także odpowiedzi na nie.


Friday, March 27, 2015

Problemy studentów ESL w szkołach za granicą

Studenci ESL często mają  trudności w interakcjach z native speakerami w szkołach za granicą. Niektórzy uczniowie ESL unikają takich interakcji  z powodu ich frustracji lub zakłopotania, wynikłego z ich słabego języka angielskiego. Imigranci często wykazują także brak wiedzy o kulturze popularnej, co ogranicza ich zdolności konwersacyjne z native speakerami na tematy naukowe.

W klasie, podczas zajęć grupowych z native speakerami, uczniowie ESL często nie uczestniczą, ponownie, gdyż wstydzą się swojego języka, ale także z wynikłych różnic kulturowych: ich rodzime kultury mogą cenić ciszę i samodzielną pracę w szkole w odróżnieniu do interakcji społecznych i rozmowy w klasie. W większości form lekcji, dyskusja nauczyciel-uczeń jest jedną z najbardziej popularnych.. W ten sposób, niektórym uczniom ESL nie udaje się uczestniczyć, gdyż często mają trudności ze zrozumieniem nauczycieli, którzy mówią za szybko, nie używają pomocy wizualnych, lub używają języka potocznego.

Studenci  ESL mają również kłopoty w angażowaniu się w zajęciach pozalekcyjnych z native speakerami z podobnych powodów. Studenci nie dołączają do zajęć pozalekcyjnych z powodu bariery językowej lub
kulturowej.

Wednesday, March 18, 2015

Nauka języka we wspólnocie - Metoda CLL

Community language learning

To jedna z rzadziej stosowanych metod nauki języka angielskiego, chociaż ma swoich zwolenników. Nauczyciel występuje tu jako doradca, osoba wspierająca, a jednocześnie przykład do naśladowania. Wobec ucznia jest wyrozumiały. Uczeń, początkowo uzależniony od nauczyciela, z czasem staje się partnerem na lekcji. Relacje między lektorem a słuchaczem oparte są na przyjaźni i zaufaniu. Język jest postrzegany jako narzędzie komunikacji, jednocześnie służące rozwijaniu kreatywnego myślenia. Program zajęć jest układany pod indywidualne potrzeby słuchacza, który na przykład chce umieć się porozumieć w pracy, a więc szczególny nacisk położony jest na rozumienie ze słuchu i mówienie. Czytanie i pisanie pojawiają się jako techniczna umiejętność oparta na tym, co uczeń już umie. Język ojczysty używany jest do wydawania poleceń i wyjaśniania zagadnień, szczególnie na początku nauki. Na wyższych stopniach zaawansowania ogranicza się rolę języka rodzimego, aż do jego całkowitego wykluczenia. Ponieważ najważniejszym aspektem tej metody jest przyjazne działanie nauczyciela, nauczyciel nie wytyka błędu uczniowi, lecz powtarza poprawnie frazę wypowiedzianą z błędem. Sprawdzanie wyników nauczania może mieć charakter pracy pisemnej lub rozmowy, podczas której słuchacz prezentuje swoją wiedzę. Metoda ta stosowana jest przede wszystkim w nauczaniu indywidualnym. Nauka w grupie polega na opracowywaniu pod kierunkiem nauczyciela zagadnień leksykalnych lub gramatycznych.
Zalety: indywidualne podejście do ucznia, przyjazna atmosfera zajęć.
Wady: cena - zajęcia indywidualne są o wiele droższe od grupowych, jednostronny rozwój języka ukierunkowany na komunikację związaną z wykonywanym zawodem.
Polecana: dla biurokratów i technokratów.
Źródło: http://www.englishstory.pl/nauczanie/artykuly/metody-nauczania/10.html

Film obrazujący metodę:


Thursday, March 12, 2015

ESL Listening - czyli jak oswoić się ze słuchaniem prawdziwego języka angielskiego

W pracy nauczyciela często szukamy nowych źródeł, dzięki którym możemy stworzyć ciekawe zajęcia. Kiedy nadchodzi moment, w którym chcemy zaprojektować lekcję z efektywnym listeningiem często ograniczamy się do odtwarzania nudnych ścieżek dźwiękowych z przeterminowanych podręczników. Ostatnimi czasy, starając się jak najsprawniej wdrażać metodę ESL na moich zajęciach, wyszperałem w internecie ciekawą stronę oferującą różnotematyczne nagrania, właśnie pod metodę ESL.

Autorem tej strony jest Amerykanin Randall Davis (po lewej).


Adres strony znajdziecie tu

Thursday, March 5, 2015

Czym jest ESL?


Metoda ESL (English as a Second Language - Język angielski jako drugi język) to nowatorskie i powszechnie stosowane podejście metodyczne w nauce języka angielskiego. Praktyka nauczania języka często zakłada się, że większość problemów, przed jakimi stają uczniowie w nauce angielskiego są konsekwencją stopnia, w jakim ich język ojczysty różni się od angielskiego (podejście analizy kontrastywnej). Native speaker chińskiego może napotkać wiele więcej trudności w nauce angielskiego niż native speaker języka niemieckiego, ponieważ gramatyka języka niemieckiego jest bardziej zbliżona do języka angielskiego. Powyższe stwierdzenie może być prawdziwe dla każdego, dowolnego języka ojczystego (zwanego także pierwszym językiem, zazwyczaj oznaczane skrótem L1).

Skróty powiązane z ESL:
  • EFL - English as a Foreign Language,
  • EAL - English as an Additional Language,
  • ESOL - English for Speakers of Other Languages.

Wednesday, March 4, 2015

Metoda gramatyczno - tłumaczeniowa

Najstarsza i najmniej dzisiaj popularna, ale wciąż przynosząca dobre efekty. Lekcje prowadzone są z podręcznikiem, w którym znajdują się tzw. "czytanki" - krótkie teksty w języku angielskim. Pod każdym tekstem zamieszczony jest słowniczek i odpowiedni zestaw ćwiczeń gramatycznych. W procesie nauczania tą metodą nadrzędna jest rola nauczyciela. On występuje jako niekwestionowany autorytet w sprawach językowych; rola ucznia sprowadza się do wykonywania poleceń. Zajęcia są prowadzone w języku ojczystym, a polegają głównie na czytaniu i tłumaczeniu zdań oraz wykonywaniu ćwiczeń gramatycznych. Sprawdzanie postępów odbywa się regularnie i ma charakter testowy. Każdy błąd jest poprawiany, od ucznia wymaga się poprawności wypowiedzi.

Źródło: http://www.englishstory.pl/nauczanie/artykuly/metody-nauczania/4.html

Film obrazujący metodę: